III Regionalne Forum Inżynierskie, Elbląg 28-29.10.2022r. – relacja

______________________________________________________________________________

O nas w mediach :

TVP3 Olsztyn – kliknij (o nas minuta 3:40)

Opinie Elbląg – Gość : Jarosław Kukliński

______________________________________________________________________________

III Regionalne Forum Inżynierskie w Elblągu za nami

Zielono-niebieskie inwestycje

Blisko 200 uczestników. 15 merytorycznych wykładów ujętych w sześciu tematycznych sesjach zakończonych dyskusjami. I koleżeńskie relacje integrujące środowisko. 28 i 29 października w Elblągu odbyło się III Regionalne Forum Inżynierskie pod hasłem „Budownictwo w zgodzie z naturą”. Inżynierowie z pięciu województw: mazowieckiego, pomorskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego rozmawiali o wyzwaniach nowoczesnego budownictwa.

Frekwencja chyba nawet nieco przerosła oczekiwania organizatorów. A – przypomnijmy – byli nimi w tym roku: Warmińsko-Mazurska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa – główny organizator i cztery izby okręgowe: mazowiecka, pomorska, łódzka i kujawsko-pomorska. Forum zgromadziło wielu przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, reprezentację Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z Mariuszem Dobrzenieckim – jej prezesem na czele oraz Okręgowych Izb z całego kraju, powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, środowisko akademickie, ekspertów i fachowców z branży budowlanej oraz czynnie działających inżynierów z pięciu wyżej wymienionych województw. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in.: Posłowie Iwona Arent i Paweł Papke, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Witold Wróblewski – prezydent Elbląga.

Gości powitał gospodarz wydarzenia Jarosław Kukliński – przewodniczący Okręgowej Rady W-MOIIB:

– Dziękuje za tak liczny udział w Forum. Jest ono doskonałą okazją do konsolidacji środowiska inżynierów budownictwa, do zacieśnienia współpracy z organami nadzoru budowlanego i bratnimi izbami na szczeblu okręgowym – przypomniał ideę spotkania. – W ten sposób łatwiej wypracować wspólne stanowisko w ważnych dla nas sprawach.

Przy okazji, przewodniczący przypomniał, że w tym roku samorząd inżynierów budownictwa świętuje 20-lecie istnienia. III Forum odbywało się więc w atmosferze roku jubileuszowego, która składnia do refleksji i oceny zawodu inżyniera.

– Dziś inżynier, to nie ten obraz, jaki pamiętamy ze słynnego czterdziestolatka – mówił Jarosław Kukliński. – Wykonywanie zawodu inżyniera budownictwa wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga ogromnej wiedzy. Inżynier to zawód zaufania publicznego i sądzę, że na to zaufanie zasługujemy.

Niestety, obecnie cień na pracę inżynierów rzuca trwająca od ponad ośmiu miesięcy wojna na Ukrainie i jej ekonomiczne skutki. Nie dało się tego przemilczeć:

– Sytuacja na rynku budowlanym jest trudna – nawiązał przewodniczący. – Wzrost cen materiałów budowlanych i paliw, odpływ pracowników i rosnąca inflacja mają katastrofalny wpływ na branżę. Forum to czas, by i na te tematy podjąć rozmowy.

Sala elbląskiego Ratusza wypełniona była po brzegi debatującymi o wyzwaniach nowoczesnego budownictwa. Bo Forum to doskonała okazja, by wymieniać się poglądami na aktualne tematy i poruszyć problemy polskiego budownictwa. A główne tematy to ekologia i energetyka, tak bardzo ważne aspekty dla całego kraju, co podkreślali w swoich wypowiedziach goście Forum.

– Budownictwo w zgodzie z naturą kojarzy mi się z budowaniem domów z ekologicznymi źródłami energii jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, co powoduje, że Polacy będą mniej płacić za energię – mówiła Iwona Arent. – Uważam, że współpraca pomiędzy nami ustawodawcami a wami praktykami jest bardzo ważna. Obiecuję wsłuchiwać się w wasz głos i jestem do dyspozycji.

– Aktywność, wiedza, umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie w realizację szeregu zadań przyczyniają się do wielowymiarowego rozwoju całego kraju – zauważa Artur Chojecki. – Ważną kwestią są zmiany w prawie budowlanym. Dialog administracji rządowej czy władzy ustawodawczej pomoże ustalać najnowsze trendy i przekładać je na legislację.

Zanim ruszyła część merytorycznych obrad obejrzeliśmy krótki film, pokazujący historię W-MOIIB. Za zaangażowanie w prace na rzecz budownictwa odznaczeni zostali: Halina Zaborowska-Boruch, Jan Kasprowicz i Marek Kowalczyk. Odznaki „Zasłużony dla budownictwa” przyznane przez Waldemara Budę – Ministra Rozwoju i Technologii wręczyli Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki i przewodniczący Rady W-MOIIB Jarosław Kukliński.

O przedstawienie i ocenę tematów Forum poprosiłam Jacka Zabielskiego, przewodniczącego zespołu do spraw organizacji Forum:

– Spotkaliśmy się jako główny organizator i stwierdziliśmy, że nasz region jest bliski naturze, o największym potencjale przyrodniczym i stąd pomysł na temat przewodni „Budownictwo w zgodzie z naturą” – opowiada Jacek Zabielski. – Pod ten temat zaproponowaliśmy panele dyskusyjne i wyjazd techniczny na przekop Mierzei Wiślanej. Zaczęliśmy od nowelizacji przepisów Prawa budowlanego, bo częste jego zmiany są wciąż aktualnym tematem w środowisku. Jako Izba zajęliśmy stanowisko ustosunkowując się do propozycji ustawodawcy i czekamy na wdrożenie. Cieszymy się, że gościliśmy Mariusza Dobrzenieckiego, który na bieżąco komentował nam zmiany zapisów Prawa budowlanego. Pozostałe tematy uwzględniały problematykę i potrzeby środowiska inżynierów związanego z utrzymaniem i diagnostyką budowli. Kujawsko-Pomorska Izba była moderatorem sesji nt. inwestycji w wodę. Przygotowaliśmy tu trzy tematy: koncepcja rozproszonej retencji jako innowacyjny sposób zagospodarowania wody deszczowej na przykładzie Bydgoszczy, techniczne rozwiązania pochylni na Kanale Elbląskim oraz bulwary nadnarwiańskie i port w Łomży jako przykład infrastruktury żeglugowej na obszarach Natura 2000. Izba Łódzka koordynowała sesję pn. utrzymanie obiektów budowlanych. Jako przykłady posłużyły bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku i budynki wielkopłytowe w Bydgoszczy. Sesja czwarta była związana z transformacją energetyczną w budownictwie. To temat wynikający z aktualnej sytuacji w kraju, a nawet na świecie, bo to my, jako środowisko inżynierskie, proponujemy rozwiązania powodujące zmniejszenie ingerencji energetycznej w środowisko. W tej sesji Lilianna Majewska-Farjan – Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej naszej Izby przedstawiła niskoenergetyczny budynek wielorodzinny wspólnoty mieszkaniowej w Szczytnie, jako przykład obiektu samowystarczalnego energetycznie. Diagnostyka obiektów budowlanych zakończyła całodzienne obrady. Z tym tematem, jako inżynierowie, borykamy się stale.

Dopięty na tip-top harmonogram dnia „psuł” co jakiś czas inżynier Pieczałłko, przez dwa „eł” (uśmiech). Humorystyczne scenki skutecznie rozluźniały atmosferę na sali. Majster Pieczałłko, na przekór współczesności, był postacią „żywcem wyjętą” z 40-latka. Jego pojawianie się sala witała gromkim śmiechem.

Tak mijał piątek, piątek poświęcony debatom. W sobotę inżynierowie wysłuchali wykładu pt. Techniczne aspekty budowy przekopu, po czym pojechali na Mierzeję Wiślaną, gdzie obejrzeli kanał i śluzę w Nowym Świecie, nowiutką inwestycję, oddaną do użytku 17 września br. Przekop Mierzei Wiślanej to przedsięwzięcie regionu ostatnich. Baaa… Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że to inwestycja na miarę Europy.

– To bardzo interesujące doświadczenie, tym bardziej, że mamy tam cały przekrój specjalności budowlanych: od konstrukcji, przez elektrykę, telekomunikację i hydrotechnikę. W tych czasach ten przekop to nie tylko wizja inżynierska, ale też strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa państwa – komentował Jarosław Kukliński.

O inwestycji tej pisać nie będę. Usłyszeliśmy tyle, że mogłoby z tej wiedzy powstać wiele artykułów, a nie wzmianka w relacji z Forum. Zainteresowanych odsyłamy po szczegóły na strony wykonawców i inwestora Urzędu Morskiego w Gdyni.

No i na zakończenie jeszcze jedna ważna sprawa. W myśl powiedzenia, że nie samą pracą inżynier żyje, organizatorzy zadbali o czas wolny. Można więc było do woli porozmawiać w kuluarach i o tym co teraz budujesz, i gdzie byłe/aś na wakacjach. Zwiedziliśmy z przewodnikiem piękny Elbląg, poznając jego historię i ciekawostki. A wolnych chwilach, choć było ich naprawdę mało, można było pokorzystać z atrakcji uroczego hotelu Focus na starówce. I obowiązkowo trzeba było udać się przed Bramę Targową, by potrzeć wydatny nos Piekarczyka, co rzekomo ma przynieść nam szczęście. Legendarny bohaterski czeladnik piekarski uratował miasto przed Krzyżakami w 1521 r. podczas wojny polsko-krzyżackiej. Kilkunastoletni chłopak drewnianą łopatą przeciął w ostatniej chwili liny podtrzymujące kratę w bramie sprawiając, że brama się zamknęła a elblążanie mogli odeprzeć skutecznie najazd wojsk krzyżackich.

III Regionalne Forum Inżynierskie zostało objęte honorowym patronatem: Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Elbląga, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Patronat medialny objął miesięcznik PIIB „Inżynier Budownictwa”, a opiekę medialną TVP 3 Olsztyn. Dziękujemy również sponsorom za wsparcie wydarzenia.

Gości pożegnał Jarosław Kukliński, dziękując za przybycie a współorganizatorom za wkład pracy. Przewodniczący zapowiedział też, że kolejne, IV Forum w 2023 r. przygotują wspólnie izby pomorska i łódzka. Czekamy z niecierpliwością. A więc… do zobaczenia za rok.

III REGIONALNE FORUM INŻYNIERSKIE – podejmowane zagadnienia

BUDOWNICTWO W ZGODZIE Z NATURĄ

ELBLĄG, 28-29.10.2022 r.

28.10.2022 r. (piątek).

Sesja I Nowelizacja przepisów Prawa Budowlanego. (moderator Jacek Zabielski)

10:30-10:45    Zmiany przepisów Prawa budowlanego – Jacek Zabielski (WAM)

10:45-11:00    Cyfryzacja w przepisach Prawa budowlanego – Jacek Zabielski (WAM)

11:00-11:15    Panel dyskusyjny 

11:15 -11:30  Przerwa kawowa

Sesja II Inwestycja w wodę (moderator Renata Staszak)

11:30-11:45    Koncepcja rozproszonej retencji jako innowacyjny sposób zagospodarowania wody deszczowej – Stanisław Drzewiecki (KUP)

11:45-12:00    Techniczne rozwiązania pochylni na Kanale Elbląskim oraz rys historyczny  ich eksploatacji – Sławomir Dylewski Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego „NAVICULA” (WAM)

12:00-12:15    Bulwary nadnarwiańskie i Port w Łomży, jako przykład infrastruktury żeglugowej na  obszarach Natura 2000 – Piotr Król, Bartłomiej Dobrzelewski (MAZ)

12:15-12:30   Panel dyskusyjny.

Sesja III Utrzymanie obiektów budowlanych (moderator Jacek Szer)

12:30-12:45    Stan budynków z przełomu XIX i XX wieku wybudowanych w technologii tradycyjnej  – Jan Jeruzal, Jacek Szer (LOD)

12:45-13:00    Problemy eksploatacyjne obiektów sakralnych na przykładzie Bazyliki pw. Św Mikołaja w Gdańsku  – Majewski Tomasz, Niedostatkiewicz Maciej (POM)

13:00-13:15    Utrzymaniu budynków wielkopłytowych w Bydgoszczy – Justyna Sobczak-Piąstka, Adam Podhorecki (KUP)

13:15-13:30    Panel dyskusyjny.

Sesja IV Transformacja energetyczna w budownictwie (moderator Krzysztof Wilde)

14:30-14:45    Niskoenergetyczny budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej w Szczytnie Lilianna Majewska-Farjan (WAM)

14:45-15:00 Analiza wariantowa realizacji instalacji CO i CWU w aspekcie Warunków Technicznych 2021 z wykorzystaniem OZE – Paweł Obstawski (MAZ)

15:00-15:15    Morska Energetyka wiatrowa – Krzysztof Wilde (POM)

15:15-15:30    Panel dyskusyjny.

Sesja V Diagnostyka obiektów budowlanych  (moderator Roman Lulis)

15:30-15:45    Wykorzystanie bezinwazyjnych drganiowych metod badań w diagnostyce elementów konstrukcyjnych i materiałów budowlanych – Mariusz Żółtowski (MAZ)

15:45-16:00 Bezinwazyjne badania diagnostyczne obiektów przemysłowych na przykładzie uszkodzonego zbiornika na koks Maciej Niedostatkiewicz, Tomasz Majewski (POM)

16:00-16:15    Diagnostyka podziemnych elementów obiektów budowlanych – Robert Wójcik (WAM)

16:15-16:30    Panel dyskusyjny.  

17:00-18:30    Zwiedzanie Elbląga

29.10.2022 r. (sobota)

Sesja VI  Problematyka budowy przekopu Mierzei Wiślanej (moderator NDI)

09:00-10:00    Techniczne aspekty budowy przekopu – prezentacja NDI

10:00-10:15    Zakończenie obrad Forum.

10:30-13:30    Wyjazd – wycieczka techniczna na „Przekop Mierzei Wiślanej”