XXI Zjazd W-MOIIB odbył się – mówią o Nas w mediach

Izba inżynierów wybrała. Nowe władze samorządu zawodowego

https://olsztyn.tvp.pl/59780483/izba-inzynierow-wybrala-nowe-wladze-samorzadu-zawodowego


To trudny czas dla branży budowlanej: rosną ceny materiałów i robocizny, ograniczane dostawy, a do tego inflacja. W takim momencie odbył się zjazd delegatów Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, na którym wybrano nowe władze.

Działająca od dwóch dekad Izba Inżynierów Budownictwa to jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i jeden z najliczniejszych, bo zrzeszający 120 tysięcy osób. Na Warmii i Mazurach jednoczy prawie 5 tysięcy inżynierów.

Miniona kadencja to dla nich okres dużych zmian legislacyjnych. W ostatnich latach nowelizowane było prawo budowlane, a to jest dla nich kluczowe, bo określa zasady ich funkcjonowania. Jednym z zadań inżynierów jest nadzór nad procesem budowy.

Samorząd zawodowy dba o interesy inżynierów, organizuje im szkolenia, wykłady techniczne, ułatwia współpracę z uczelniami. A to ważne, bo reprezentują oni zawód zaufania publicznego. Przy każdej okręgowej izbie działa też rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

To też ważny organ dla administracji rządowej i parlamentarzystów, którzy często proszą izbę o konsultacje i opinie.

Podczas zjazdu delegatów zostały wybrane nowe władze Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Na czele samorządu stanął Jarosław Kukliński, dotychczasowy wiceprzewodniczący rady.