Spływ kajakowy W-MOIIB (Jabłonka-Wielbark) 3-5.07.2015r.

W dniu 3 lipca 2015r. w ilości 50 osób rozpoczęliśmy naszą przygodę na III spływie kajakowym W-MOIIB.
W piątkowy wieczór przy gitarowym akompaniamencie nabieraliśmy sił do sobotniego odcinka spływu.
W granicach godz. 7.00 promienie słoneczne ogrzewające namioty w ramach budownictwa pasywnego powoli zmuszały uczestników do opuszczania namiotowych kwater. O godz. 9.00 po śniadaniu wyruszyliśmy do miejscowości Jabłonka nad jezioro Omulew, gdzie zwodowaliśmy kajaki. Pogoda trzeba przyznać dopisała (30 stopni Celsjusza było gwarantowane). Po ok. 4 km spokojnego płynięcia po tafli jeziora wpłynęliśmy na rzekę Omulew. I tu trzeba przyznać, oprócz zaskoczenia Nas urokami przepięknej przyrody, zaskoczył Nas, spowodowany suszami dosyć niski stan wody. Jednak w „surwiwalowym” stylu pokonując kolejne przeszkody dopłynęliśmy do upragnionego celu lecz z podziałem na podgrupy : Entuzjastów, którzy pokonali w tym dniu 34 km odcinek i tych co zostali podziwiać architekturę jazu pod Dębowcem.
W sobotni wieczór kontynuując kolejne strony śpiewnika, rozpatrywaliśmy strategie pokonania drugiego odcinaka szklaku kajakowego, w kontekście dnia pierwszego.
Następnego dnia obydwie grupy kolektywnie podjęły dalszą rywalizację o miano „surwiwalowego” lidera. Niestety ku naszemu rozczarowaniu wyższy, na kolejnym odcinku, niż w dniu poprzednim poziom wody pozbawił Nas możliwości pokazania, na co Nas stać.
III spływ kajakowy zaliczamy do trudniejszych, ale nie mniej niż poprzednio malowniczych.
Uczestników zapewniamy, że w przyszłym roku podniesiemy poziom wody.
A na zakończenie wyrażę „WIELKI SZACUNEK” dla wytrwałych – zakwasy miną a wspomnienia pozostaną.
Po raz kolejny Dziękujemy za spędzenie czasu w miłej koleżeńskiej atmosferze.

Dodam, że najmłodszy uczestnik spływu liczył sobie 3 m-ce (przed narodzinami) a najstarszy 78 lat.

P.S. Na tym grupowym zdjęciu ludzie się uśmiechają, ale oni są naprawdę zmęczeni. Ale co tu dużo opowiadać – zdjęcia mówią same za siebie.

Informacje o szlaku:

Nazwa szlaku: Szlak kajakowy rzeki Omulew
Długość: 43.00 km
Znak / kolor: szlak oznakowany
Administrator: brak danych
Trasa szlaku: Jabłonka (jez. Omulew) – Kot – Dębowiec – Wesołowo – Wielbark
Opis: Rzeka wypływa z jeziora Omulew we wschodniej jego części, jest prawym dopływem Narwi, ma 101 km długości i zlewnię o powierzchni 2052 km2. Na odcinku objętym opisem w większości płynie przez malownicze Lasy Napiwodzko-Ramuckie, często zwane puszczą W bezpośredniej okolicy rzeki rezerwat faunistyczny Małga. Przepływa przez krainę geograficzną o nazwie Równina Mazurska, która jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Nad rzeka mieszka duża populacja bobrów.
Ich działalność stwarza liczne przeszkody na trasie spływu powstające z dnia na dzień. Na odcinku 12 km rzeka została uregulowana. Spływ rzeką łatwy, uciążliwość zależy od działalności bobrów, poza dwoma przenoskami przez jazy innych utrudnień nie ma.
Na całym biegu rzeka jest oznakowana pod kątem turystów kajakarzy.
Mapa (kliknij na mapkę aby powiększyć)

trasa kajaki

 

 

 


Relacja w pdf. (kliknij link)

Prezentacja wmv do pobrania (najlepiej oglądać z dźwiękiem)