Relacja z wycieczki Klubu 4R i W-MOIIB Puszcza Białowieska 29.04-03.05.2017

 

W dniach 29.04-03.05.2017 odbyła się wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej, w której uczestniczyło 34 rowerzystów. Udział wzięli rowerzyści z PTTK Olsztyn, PTTK Konin oraz W-MOIIB. Łączny dystans pokonany w ciągu pięciu dni, na rowerze po Puszczy Białowieskiej na terenie Polski wyniósł 219 km, w tym 158 km na terenie Białorusi.
Wycieczkę rowerową zorganizował Klub Turystyki Rowerowej 4R przy Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie i W-MOIIB we współpracy z Klubem Rowerowym Bike Travel z Białorusi.

Dnia 29.04.2017 r. tj sobota o godz. 6:00 rano z parkingu Hali Urania wyjechaliśmy samochodami z rowerami na bagażniku do Białowieży. Zakwaterowaliśmy się w Schronisku Młodzieżowym Paprotka w Białowieży. Schronisko położone jest na przeciwko cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy, która jest w remoncie i nie ma możliwości jej zwiedzania.
Po zjedzeniu posiłku dołączyła do nas grupa z PTTK Konin i wspólnie przejechaliśmy rowerami do Muzeum Przyrody znajdującego się na terenie Białowieskiego Parku Narodowego.
Jak się dowiedzieliśmy za czasów cara Aleksandra III w miejscu muzeum był wybudowany przepiękny Pałac Carski, który uległ poważnym uszkodzeniom w 1944 roku, kiedy Niemcy wycofywali się z Białowieży. Jego pozostałości rozebrano w latach 60. XX wieku i wybudowano nowoczesny budynek Muzeum Przyrody. Po zwiedzeniu z przewodnikiem Muzeum Przyrody i obejrzeniu panoramy Białowieży z wieży widokowej, grupa przejechała do Parku Pałacowego w stylu angielskim, nazywanym też krajobrazowym, zaprojektowany przez znanego polskiego projektanta Walerego Kronenberga. Na którego terenie mieści się m.in. najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dworek. z 1845 r. oraz najstarszy zabytek w Białowieży – obelisk z piaskowca, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 r. Następnie szlakiem Green Velo dojechaliśmy do Alei Dębów Królewskich. Cała Puszcza Białowieska – to obszar około 140 tys. ha, z czego po stronie Polski znajduje się około 60 tys. ha a po stronie Białorusi przeszło 80 tys. ha. W 1979 roku obszar Puszczy Białowieskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Liczebność grzybów na terenie Puszczy Białowieskiej ocenia się na ok 5 tys. gatunków. Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Symbolem Parku Puszczy Białowieskiej jest żubr – największy ssak lądowy Europy. W 1919 roku został zabity ostatni osobnik w Puszczy Białowieskiej. Obecnie w Białowieskiej Puszczy żyje około 950 żubrów (z czego 508 po stronie polskiej), spośród 4500 żubrów na całym świecie; wszystkie pochodzą właśnie z białowieskiej hodowli.
Dystans jaki przejechała grupa na rowerze wyniósł 24 km. Wieczorem, w schronisku, odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem rowerzystów z Polski i Białorusi.

W drugim dniu wycieczki  tj. niedziela 30-04-2017 r. po porannej gimnastyce i zjedzeniu śniadania, wyjechaliśmy rowerami na przejście graniczne rowerowo-piesze Grudki/Piererov. Po szybkiej odprawie rozpoczęliśmy wycieczkę rowerową po Puszczy Białowieskiej po stronie Białorusi spotkaliśmy się z grupą rowerową z PTTK Konin. Przejechaliśmy Carską Drogą z oryginalnymi 10 mostkami  wybudowanymi w czasach cara Aleksandra III, ze starannie odtworzonymi carskimi orłami do Muzeum Twórczości Ludowej (Muzeum Narodowego Bytu). Wraz z przewodniczka zwiedziliśmy osadę i zobaczyliśmy jak żyli mieszkańcy Puszczy. Ciekawostką była destylarnia alkoholu, która do dnia dzisiejszego jest uruchamiana i produkuje się alkohol. Następnym miejscem był pomnik w kształcie wykonanych z betonu krzyży rzymskokatolickich i prawosławnych, upamiętniający mieszkańców wsi, których niemieccy żołnierze rozstrzelali podczas II Wojny Światowej.
Stąd pojechaliśmy w kierunku ośrodka rządowego Wiskuli jedna droga była zamknięta bramą z monitoringiem i przejechaliśmy do Muzeum Dziadka Mroza, które jest malowniczym skansen. Przy wejściu powitali nas strażnicy z bajek. Na terenie muzeum odbyło się spotkanie Dziadkiem Mrozem, podczas którego wspólnie z grupą zaśpiewał znane polskie piosenki. Dziadek Mróz mieszka w pierwszym domu po lewej stronie a żeby go wywołać grupa musiała trzy razy powtórzyć „Дедушка Мороз появиcь, пожалуйста”. Każdy ze zwiedzających otrzymał w prezencie ciasteczko w kształcie grzybka. Tutaj uczestnicy zjedli smaczny obiad oraz co niektórzy spróbowali regionalny napój pod nazwą ,,Puszczanka”. Kolejnym miejscem wycieczki było Jezioro Ladskoje, które jest sztucznym zbiornikiem wodnym połączonym z rzeką. Jeziora zostało wykopane w czasach ZSRR na rozlewiskach rzeczki Sołomienki. Miało być miejscem hodowli ryb oraz gromadzenia się ptaków wodno-błotnych, na które chcieli polować ówcześni włodarze ZSRR. Według informacji, wybudowanie tego jeziora zlecił gensek Nikita Chruszczow, który często przyjeżdżał do puszczy na polowania i brakowało mu jeziora do łowienia ryb i strzelania do ptaków wodnych. Obecnie jest to płytkie (1,5-2 m głębokości) jezioro, które służy ptakom i miłośnikom wędkowania.
Dystans jaki przejechała grupa na rowerze wyniósł 42 km.

Kolejny dzień poniedziałek 01-05-2017 r. rozpoczęliśmy poranną gimnastyką i śniadaniem i przejechaliśmy rowerami do przejścia granicznego w Białorusi. Po przekroczeniu przejścia granicznego udaliśmy się w kierunku Carskiej Polany, gdzie były składane trofea łowieckie oraz organizowane huczne zabawy.
Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się, że pierwszym symbolem puszczy był dąb, który Niemcy wycinali i drogą kolejową wywozili w głąb Niemiec. Obecnie w miejscu zlikwidowanych torowisk wybudowano wspaniałe asfaltowe drogi rowerowe.
W drodze do Kaminieniuk zatrzymaliśmy się przy studni, z której można było napić się źródlanej wody.
Ciekawostką przed wjazdem do Kamieniuk była narośl na brzozie w kształcie przypominającym głowę żubra, dąb czerwony – pokazywany jako obcy ale piękny jesienią gatunek i wkrótce naszym oczom ukazuje się słynna rzeźba „cekaemisty” – pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej walczącym z faszystami w 1941 roku. Za nim znajduje się budynek Muzeum Przyrody Parku Narodowego. Muzeum czynne jest w godzinach 9:00 – 19:00 (warto pamiętać o różnicy czasu między Polską a Białorusią). Wyjście poza bramę kompleksu wymaga później nabycia biletu.
Kamieniuki to mała wieś letniskowa oddalona 18 kilometrów od Kamieńca i o 60 kilometrów od Brześcia. Muzeum Przyrody jest zlokalizowane na terenie Puszczy Białowieskiej, około 1,5 km za wsią Kamieniuki.
Następnie grupa przejechała do Zagrody Zwierząt Puszczańskich, gdzie w volierach zobaczyliśmy: strusie, rysia, niedźwiedzie, wilki, żubry, dziki, sarny i łosie. W nowo otwartej restauracji „Białowieska Puszcza” w Kamieniukach zjedliśmy obiad z pyszną kiełbaska z dziczyzną (dzika, jelenie i żubra). Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Przyrody w Kamieniukach, gdzie mogliśmy zrobić drobne zakupy pamiątkowe. W Muzeum Przyrody uczestnicy zobaczyli rekonstrukcję największego i najstarszego żubra Puszczy Białowieskiej możemy poznać długą i ciekawą historię Białowieży oraz jej bogatą faunę i florę. Część ekspozycyjna muzeum składa się z trzech dużych sal i dwóch dodatkowych pomieszczeń o łącznej powierzchni 1320 m2. Ekspozycja prezentuje faunę i florę Puszczy Białowieskiej. Trzon ekspozycji stanowią popularne we wschodnim muzealnictwie dioramy, uzupełnione projekcjami multimedialnymi i zdjęciami lasu.
W pierwszej sali zaprezentowano najdawniejsze etapy rozwoju białowieskiego kompleksu leśnego. Możemy tu oglądać dużą ilość zabytków archeologicznych pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Puszczy. Do najciekawszych należą oczywiście te najstarsze, wykonane przez pierwszych ludzi penetrujących zwarty i gęsty las. Ciąg dalszy pierwszego pomieszczenia to przestrzeń poświęcona gatunkom, które już wyginęły. Poza oryginalnymi szczątkami turów i tarpanów, można tu też zobaczyć ich rekonstrukcje oparte głównie na źródłach historycznych. Sporo miejsca poświęca się problemowi zanikania bioróżnorodności na terenie Puszczy Białowieskiej. W tym wypadku nie chodzi tylko o ekstremalny przypadek dwóch wymienionych gatunków, ale także o ocalenie populacji żubra.
Kolejna sala prezentuje Puszczę w czterech sezonowych odsłonach – wiosna, lato, jesień i zima okiem przyrodnika przemierzającego łęgi, grądy i malownicze olsy. Przestrzeń ta daje nam wyobrażenie o wyglądzie puszczy. Autorzy wystawy stworzyli bardzo interesującą atmosferę. Poza szczegółowymi dioramami w Muzeum Przyrody wrażenie bliskości lasu wzmacniają dźwięki natury – szum deszczu, śpiew ptaków i odgłosy leśnych zwierząt. Bardzo zręcznie zostały też wykorzystane projekcje multimedialne prezentujące szczegóły bioróżnorodności ekosystemów Puszczy Białowieskiej. Każde prezentowane tu zwierzę zostało wypchane i odpowiednio przygotowane do pełnienia celów ekspozycyjno-dydaktycznych. Spreparowane okazy wyglądają naprawdę profesjonalnie i mimo dużej ilości, wszystkie prezentowane eksponaty charakteryzują się wysoką jakością (a skaczący w śnieg wypchany lis – cudo!). Część prezentująca Puszczę na przestrzeni pór roku, obejmuje także dział poświęcony współczesnej pracy przyrodników w i dla Centrum Ekologicznego oraz Muzeum Przyrody. Kolekcja ptasich jaj, pomysłowo zaprezentowane nasiona roślin występujących w lesie oraz prezentacje grzybów i porostów z terenów puszczy dodatkowo urozmaicają ekspozycję ukazującą faunę Białowieży. Trzecia sala koncentruje się głównie na życiu mieszkańców lasu. W tej części prezentowane są miejsca pracy smolarza i bartnika (część ekspozycji stanowi oryginalna 400-letnia barć), a także organizacja życia w Puszczy w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Cesarstwa Rosyjskiego, II Rzeczpospolitej, III Rzeszy, Związku Radzieckiego i współczesnej Białorusi. Ciekawostkę stanowi mała wydzielona sala prezentująca XIX-wieczny Pałac Myśliwski Aleksandra III i ostatniego cara Rosji, Mikołaja II Romanowa. Pałacyk łączył w sobie motywy architektury rosyjskiej, szwajcarskiej, ale także średniowiecznej architektury zamkowej. Liczne polowania, które organizowali tu właściciele, dostarczały łowieckich trofeów do zamków i pałaców całej cesarskiej Rosji. Współczesne pozostałości po kompleksie znajdują się po polskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Przejechany dystans wyniósł 46 km. Wieczorem po powrocie do bazy noclegowej wieczorem zostało zorganizowane podsumowanie z udziałem grupy rowerowej z PTTK Konin.

W dniu trzecim wtorek 02-05-2017 r. po porannej gimnastyce i zjedzeniu śniadania 10 osób z grupy zdecydowała się na samodzielne zwiedzanie Białowieży, natomiast pozostała grupa 24 osób przejechała z przewodnikiem kol. Dariuszem Steckim do przejście graniczne Grudki/Piererov, dalej Drogą Carską do wsi Hvojnik. Następnie przejechaliśmy do punktu widokowego NIKAR, gdzie można obserwować żubry żyjące na wolności. Niestety mimo wypatrywania nie udało się nam spotkać żubrów. Potem po przejechaniu rowerami ok. 6 km przeszliśmy ścieżką ekologiczną do miejsca kultu pogańskiego. Podczas wieczornego spotkania okazało się, że 5 osób, pobiło rekord życiowy przejazdu dziennego na rowerze, który wyniósł 70 km.

W ostatni dzień 03-05-2016 r. po śniadaniu spakowaliśmy rzeczy i przejechaliśmy do zabytkowego zespołu dworca kolejowo-towarowego z 1903 roku. Na terenie dworca znajduje się ekspozycja zabytkowego pociągu carskiego, którego wagony są udostępniane jako miejsca noclegowe. W budynku dworca znajduje się Restauracja Carska. Kolejną frajdą był przejazd drezyną, ze Stacji Carskiej do Stacji Białowieża, którą napędzali uczestnicy wycieczki. W budynku dworca znajduje się Restauracja Carska.
Następnie przejechaliśmy rowerami do Leśniczówki Dziedzinka gdzie prze 35 lat mieszkała Simona Kossak z rodu malarzy Kossaków i Pan Lech Wilczek autor albumu-biografii „Spotkanie z Simoną Kossak”. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Pana Lecha Wilczka, który pokazał Nam swój najnowszy album oraz mieliśmy okazję zobaczyć zielonego fiata 126p, którym dojeżdżała do paracy Simona Kossak. Na zakończenie wycieczki przejechaliśmy rowerami do Miejsca Mocy. Jest to miejsce w puszczy, gdzie występują subtelne wibracje oraz pozytywna energia i dzięki temu MOC jest w Nas -:) Dystans jaki przejechała grupa na rowerze wyniósł 36 km.
Pogoda dopisała choć było chłodno lecz bez opadów deszczu. Wyjazd był udany i pełen niesamowitych wrażeń oraz co najważniejsze bez kolizyjny podczas wycieczek rowerowych. Wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni wrócili do domu.

Składamy serdeczne podziękowania kol. Irinie Bohdanowicz i Ały z Bike Travel z Brześcia za pomoc w zorganizowaniu ciekawej wycieczki po Puszczy Białowieskiej na terenie Białorusi. Dziękujemy kol. Katarzynie Kramarczyk za poprowadzenie gimnastyki porannej, która cieszyła się dużym powodzeniem. Dziękujemy grupie rowerowej z PTTK Konin i W-MOIIB oraz uczestnikom za udział w wycieczce. /Zapraszamy do fotogalerii/.

Film z wycieczki opracowany przez kol. Piotra Wądołowskiego z W-MOIIB >>tutaj

Dariusz Stecki