Regaty Żeglarskie W-MOIIB – 6.09.2014r.

Za nami już II Regaty Żeglarskie W-MOIIB. Impreza odbyła się w sobotę 6 września na jeziorze Ukiel (Krzywe) w Olsztynie wg poniższego programu :

 • 8.00 – 9.00 przyjmowanie zgłoszeń, sprawdzanie dokumentów, losowanie łodzi;
 • 9.00 – 9.30 odprawa sterników, instrukcja żeglugi;
 • 10.00 – 13.00 regaty (I-III biegi);
 • 13.00 – 15.00 przerwa obiadowa;
 • 15.00 – 18.00 regaty (IV-VI biegi);
 • 18.30 – 19.15 oficjalne zakończenie regat, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród;
 • 19.15 – wieczór szantowy z kolacją

W zawodach wystartowało 16 załóg (3 osobowych) w klasie OMEGA standard.
Regaty odbyły się w dwóch klasyfikacjach :

 • w rywalizacji IZB Okręgowych na szczeblu Krajowym
 • w rywalizacji okręgowej W-MOIIB

Udział w regatach jako Goście wzięli: Pani Halina Zaborowska-Boruch Z-ca Prezydenta Olsztyna, Pan Zbigniew Detyna – Przewodniczący Podkarpackiej OIIB, Pan Włodzimierz Draber Przewodniczący Wielkopolskiej OIIB, Pan Mieczysław Grodzki Przewodniczący Mazowieckiej OIIB wraz z Zastępcą Panem Romanem Lulisem, Pan Edmund Janica Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Śląskiej OIIB przy udziale członków Rady W-MOIIB Kol. Wiesławy Kędzierskiej-Niemyjskiej Skarbnika W-MOIIB, Kol. Mariana Zdunka Z-cy Przewodniczącego Rady W-MOIIB, Kol. Władysława Bielskiego Sekretarza Rady W-MOIIB oraz pozostałych członków Rady W-MOIIB, Kol. Jerzego Kamińskiego, Piotra Narlocha i Jerzego Żarkiewicza.
O godz. 8.00 rano otwarcia Regat dokonali Mariusz Dobrzeniecki Przewodniczący Rady W-MOIIB wraz z Panią Haliną Zaborowską-Boruch Z-cą Prezydenta Olsztyna, witając przybyłe załogi oraz obecnych gości, życzyli załogom pomyślnych wiatrów. Obecnym członkom załóg oraz gościom rozdano okolicznościowe koszulki z logo regat.

Dwóch członków Rady Piotr Narloch i Jerzy Żarkiewicz W-MOIIB opuściło pozostałych gości stając w szranki walki na wodzie.
Przewodniczący Rady W-MOIIB z gośćmi obserwował zaciętą rywalizację załóg zabierając ich łodzią motorową na miejsce startu żaglówek. Część gości „zaokrętowała” się na łodzi flagowej sędziego regat pozostali goście z Przewodniczącym Rady dopingowali walczące załogi z dynamicznie poruszającej się łodzi motorowej.

Pogoda dopisała, świeciło słońce a wiatr osiągał prędkość stałą ok. 14 km/h w porywach do 36 km/h. Jednak tych porywów wiatru było stosunkowo mniej niż w ubiegłym roku co nie pozwalało na osiąganie zeszłorocznych prędkości i przechyłów co też powodowało, że załogi musiały się uciekać do swojego doświadczenia w pływaniu przy wolniejszych wiatrach co wymagało nie lada umiejętności aby „oszukać” „rywali”. W ubiegłym roku prędkość wiatru pozwoliła nam na przeprowadzenie 4 biegów w każdej turze.

Między godz. 10.00 a 13.00 odbyły się 3 biegi, a po przerwie między godz. 15.00 a 18.00 kolejne 3. Każdy bieg trwał około 40 minut.
W myśl przysłowia „gdzie drwa rąbią tam wióry lecą” dla zachowania ubiegłorocznej statystyki jedna z łodzi „postanowiła” zademonstrować jak prawidłowo należy odwrócić łódź do góry dnem ku przestrodze pozostałych załóg co poskutkowało brakiem kolejnych tego typu pokazów przez pozostałych uczestników. Pokaz zakończył się szczęśliwie dla demonstrującej załogi, nikt nie ucierpiał. Załoga po przerwie podjęła dalszą rywalizację.

Na zakończenie regat zwycięskie załogi otrzymały puchary oraz wraz pozostałymi uczestnikami regat również pamiątkowe kompasy, które wręczyli Pani Halina Zaborowska-Boruch Z-ca Prezydenta Olsztyna i Mariusz Dobrzeniecki Przewodniczący Rady W-MOIIB przy udziale Kol. Wacława Szukiela Sędziego regat.

W poszczególnych klasyfikacjach zwyciężyli:

Klasyfikacja krajowa PIIB (miejsca pucharowe):

 1. Załoga: Ryszard Kwiatkowski, Romuald Skrzypek, Zdzisław Gośniak, Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
 2. Załoga: Sławomir Leleń, Andrzej Michalak, Paweł Stolarczyk, Warmińsko-Mazurska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
 3. Załoga : Bogdan Makagon, Andrzej Kopka, Edward Żyniewicz,Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa

W klasyfikacji okręgowej W-MOIIB pierwsze miejsce zajęła załoga w składzie Maciej Paliński, Paweł Małachowski, Tomasz Uss, przez co, zgodnie z przyjętymi zasadami uzyskali nominację do reprezentowania W-MOIIB w Żeglarskich Mistrzostwach Polski zaplanowanych na przyszły 2015 rok. W mowie końcowej po wręczeniu pucharów i upominków Pani Prezydent Halina Zaborowska-Boruch pogratulowała zwycięzcom i uczestnikom regat za znakomitą zabawę.

Przewodniczący Rady Mariusz Dobrzeniecki, podziękował za czynny udział oraz rywalizację Fair play i zapowiedział, że w przyszłym roku najpierw odbędą się mistrzostwa „powiatowe” tak aby dać szansę udziału w regatach większej ilości załóg z terenu województwa, natomiast po nich mistrzostwa ogólnokrajowe.
Następnie Przewodniczący zaprosił uczestników regat do dalszego udziału w spotkaniu przy akompaniamencie zespołu muzycznego „serwującego” szantowe rytmy. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych ………. .
Bardzo dziękujemy żeglarzom i gościom za udział w regatach w przyjacielskiej atmosferze z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.

Relacja : Grzegorz Karpa, Fot. Piotr Brzostek

Miesięcznik „Żagle” o regatach :
http://www.zagle.com.pl/wydarzenia/regaty-zeglarskie-w-moiib-znamy-zwyciezcow,1_15049.html