Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo !
Na początku października Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało nam do konsultacji publicznych projekty ustaw o architektach, o inżynierach budownictwa i przepisy wprowadzające obie te ustawy. Jak to zwykle bywa, projekt kierowany do konsultacji społecznych jest bardzo obszerny, a termin przekazywania uwag bardzo krótki. Mimo tych „utrudnień” członkowie Rady, Prezydium Rady i Komisji Prawno-Regulaminowej naszej Izby zdążyli wnikliwie zbadać dokument, wskazać nieścisłości i zaproponować własne rozwiązania.
Nie będę owijać w bawełnę – lista była długa.
Przykładowo, w treści ustawy o architektach art. 1 ust. 1 wprowadza zasady wykonywania zawodu architekta, w tym uzyskiwania tytułu zawodowego architekta. W treści ustawy brzmiącej identycznie tj. art. 1 ust. 1 ustawy o inżynierach budownictwa nie ma określenia tytułu zawodowego inżyniera budownictwa. Dlaczego? Wprowadza to wątpliwości i niejednoznaczności w treści.
Proponujemy zatem wykreślenie z ustawy o architektach „w tym uzyskiwania tytułu zawodowego architekta”, bo czyż inżynier budownictwa to nie jest tytuł zawodowy?
W propozycji zmian do innych ustaw pojawiają się bardzo często określenia architekta, a zamiast inżyniera budownictwa „osoby posiadającej uprawnienia budowlane”. Gmatwa to treść samych ustaw. Przykładowo: architekt krajobrazu to także architekt? Propozycje wszystkich ustaw dotyczą tej samej materii, dlatego właściwe jest stosowanie tylko określeń inżynier budownictwa oraz architekt (lub inżynier architekt).
Pozostawienie bez zmian treści ustaw, w mojej ocenie jako członka Izby, umniejsza naszą rolę w procesie inwestycyjnym i całym środowisku, stawiając zdecydowanie wyżej w hierarchii zawód architekta, a tak być nie powinno. Obecny kształt ustawy wprowadza całkowitą dominację architektów w procesie budowanym. Czytając literalnie zapisy ustawy architekt będzie mógł samodzielnie wykonywać cały projekt, natomiast inżynierowie tylko opracowania branżowe, ściśle w zakresie swojej branży, a ekspertem budowlanym będzie ustawowo architekt lub inżynier w określonej specjalności. W takim razie, czy ten zapis nie wprowadza ograniczeń dla inżynierów, a architektom pozwala wykonywać czynności, do których nie mają przygotowania? Proponowana zmiana jest rewolucyjna i, w mojej ocenie, wprowadzanie przepisów w pośpiechu jest złym rozwiązaniem, które skomplikuje nam działalność jeszcze bardziej. Wszyscy mamy nadzieję, że sytuacja w tym zakresie w końcu się poprawi, że skończą się nasze trudności, problemy z zawiłością przepisów i różnym ich interpretowaniem przez kolejne organy, że wreszcie otrzymamy jeden spójny i czytelny akt prawny, który raz na zawsze ureguluje wszystkie kwestie budownictwa. Z natury jestem optymistą, ale patrząc na działania Ministerstwa, powoli tracę nadzieję…
Z inżynierskim pozdrowieniem
Mariusz Dobrzeniecki,
Przewodniczący Rady Warmińsko-Mazurskiej
Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
P.S. Poniżej będziemy przekazywali bieżące informacje.
Inżynier Budownictwa na przykładzie ciepłownika
INŻYNIER BUDOWNICTWA – ZAWODEM ZAUFANIA PUBLICZNEGO
STAN PRAC LEGISLACYJNYCH NAD PROJEKTAMI USTAW O INŻYNIERACH BUDOWNICTWA ORAZ O ARCHITEKTACH
Tabele zawierające uwagi, które zgłosiła PIIB w ramach konsultacji publicznych tych projektów.
Bezpiecznie czy (i) pięknie… (cz.4)
Bezpiecznie czy (i) pięknie… (cz.3)
Bezpiecznie czy (i) pięknie… (cz.2)
Bezpiecznie czy (i) pięknie… (cz.1)
Co nowego w sprawie projektu ustawy o inżynierach budownictwa?
Architekci i inżynierowie: odżył konflikt interesów – kliknij link