Światowy Dzień Inżyniera

Święto to inicjatywa Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organisations), założonej w 1968 r.

Życzymy wszystkim inżynierom satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz determinacji w stawianych przed Nimi wyzwaniach.

W Dzień Inżyniera przypominamy sylwetki tych najbardziej znanych, zapisanych na kartach historii:

Gabriel Narutowicz – hydrotechnik, elektryk, profesor Politechniki w Zurychu, minister robót publicznych, minister spraw zagranicznych, pierwszy prezydent RP. Był pionierem elektryfikacji Szwajcarii. Kierował budową wielu hydroelektrowni w Europie Zachodniej. Został zastrzelony przez zamachowca podczas wizyty w warszawskiej Zachęcie.

Rudolf Modrzejewski – budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących. Był synem aktorki Heleny Modrzejewskiej, z którą w wieku 15 lat emigrował do USA. Zbudował ok. 40 mostów w Ameryce Północnej. Nauczyciel konstruktorów i budowniczych mostów. Jego wychowankiem był twórca słynnego mostu Golden Gate w San Francisco – Joseph B. Strauss.

Ernest Malinowski – inżynier drogowy i kolejowy, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej. Dziełem życia inżyniera jest uznawana za cud ówczesnej techniki linia kolejowa w peruwiańskich Andach. Trasa zawiera 63 tunele o długości ponad 6 km oraz kilkadziesiąt mostów i wiaduktów o łącznej długości 2 km. Budowa kolei przecinającej Andy sprawiła, że powstała możliwa do pokonania droga lądowa łącząca wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku.