W dniach 20-21.06.2015 odbył się I Rajd Rowerowy Szlakami Warmii i Mazur, w którym uczestniczyło 55 rowerzystów z Olsztyna i Pasymia. Łączny dystans pokonany, na rowerze szlakami rowerowymi wokół Pasymia wyniósł 60 km. Osoby, które jechały rowerami z Olsztyna do Pasymia przejechały łącznie 135 km.
Wycieczkę rowerową zorganizował Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK w Olsztynie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury (MOK) w Pasymiu i Warmińsko-Mazurską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa (W-MOIIB). Udział w wycieczce wzięli indywidualni rowerzyści oraz rodziny z dziećmi. Najmłodszy uczestnik wycieczki miał 9 lat.
Dojazd uczestników do Pasymia został zorganizowany w trzech wariantach: pociągiem, samochodem oraz na rowerach. Bagaże uczestników były przewiezione samochodem.
Po zakwaterowaniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Pasymiu i powitaniu przez Burmistrza Miasta Pana Cezarego Łachmańskiego, rowerzyści wyruszyli na pierwszą trasę rowerową Graszk, oznaczoną kolorem zielonym. Trasa wiodła przez Pasym – Rudziska Pasymskie – Graszk – Giławy – Rusek Wielki – Grzegrzółki – Siedliska – Pasym. Grupa 34 rowerzystów przejechała 40 km.
Start rajd rowerowego zainaugurował rozpoczęcie akcji „Aktywny Pasym – szlakami Pasymia” >>regulamin i terminarz rajdów rowerowych. Pogoda sprzyjała do zwiedzania na rowerze. Grupę prowadził komandor rajdu Dariusz Stecki a przewodnikiem rowerowym była Pani Barbara Bakuła, która pokazała i opowiadała o miejscach, ciekawych pod względem historycznym i przyrodniczym.
Podczas wycieczki zobaczyliśmy: ruiny Uniwersytetu Ludowego, kamień oddzielający Warmię od Mazur, bunkier, budynek dawnej polskiej Szkoły, kościół rzymskokatolicki pw. Św. Jana Chrzciciel z 1898 r. w Giławach oraz Muzeum Rzeźby Sakralnej w Gąsiorowie. Po powrocie do MOK w Pasymiu uczestnicy zjedli pyszną grochówkę z kotła. Po regeneracji sił wszyscy wyruszyli na kolejną, tym razem wycieczkę pieszą, wraz z przewodniczką Panią Jadwigą Łęczek. Celem wycieczki było zwiedzenie miasta Pasymia. Miasto Pasym zostało założone przez Krzyżaków w 1386 r. i jest najstarszym miastem na Mazurach. Znajduje się tutaj prostokątny zabytkowy rynek po środku, którego mieści się budynek ratusza wybudowanego ok. 1850 r.
Podczas wycieczki przeszliśmy ulicą wzdłuż starych murów miasta, zwiedziliśmy kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1901 roku, cmentarz ewangelicki z XIX w., na którym znajduje się kaplica rodzi na Rutkowskich, pozostałości szkoły żeńskiej Hitler-Jugend, zdewastowany Ośrodek Wypoczynkowy z „domkiem na kurzej stopie”, wieżę ciśnień z 1911 roku, kościół ewangelicko-augsburski z 1350 roku. W kościele przywitał nas proboszcz ks. Witold Twardzik i opowiedział o historii kościoła. Otrzymaliśmy również program XVIII Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, które odbywają się, w lipcu i sierpniu w soboty, w murach zabytkowych świątyń w Pasymiu i w Dźwierzutach >>program koncertów. Na zakończenie wycieczki grupa udała się nad jezioro, gdzie odbywał się miejski festyn WIANKI 2015. Przy ognisku można było upiec kiełbaski i zjeść z bułką i ketchupem. Około godz. 21 żeńska część grupy udała się aby puścić wianki, co sprawiło Paniom dużą frajdę. Nie zapomniany zachód słońca i widoki na długo pozostaną w pamięci uczestników. Po zakończeniu festynu grupa udała się do MOK na spotkanie z Panią Jadwigą Łęczek. Podczas spotkania Pani Jadwiga zaśpiewała pieśni regionalne oraz opowiadała o zwyczajach okolicznych mieszkańców i przepisach kulinarnych.
Noc szybko minęła. Korzystając z uroków Pasymia, kilku rowerzystów wsiadło na rowery i na plaży miejskiej wykąpali się w jeziorze. Po zjedzeniu śniadania, pełni nowych sił o godz. 10:00 wyruszyliśmy na drugą trasę rowerową Czarci Kamień, oznaczoną kolorem niebieskim. Trasa wiodła Pasym – Rudziska Pasymskie – Jez. Uroczysko – Jez. Dłużek – Jez. Kalwa – Pasym. Grupa 33 rowerzystów przejechała 20 km. Przed MOK dołączyła do Nas grupa rowerowa z Pasymia i wspólnie przejechaliśmy na rowerach, aby zobaczyć zmagania wędkarskie nad jez. Kalwa. Następnie pojechaliśmy do punktu widokowego, z którego widać piękną panoramę miasta Pasymia. Po zrobieniu grupowego zdjęcia, przejechaliśmy do miejscowości Rudziska Pasymskie, gdzie znajdują się ruiny budynków Uniwersytetu Ludowego. Kolejnymi ciekawymi miejscami były tor saneczkowy i skocznia narciarska z 1927 roku. Na terenie toru saneczkowego został zorganizowany konkurs „kto pierwszy wbiegnie na szczyt toru saneczkowego”. Podczas przejazdu rowerami w okolicy jeziora Dłużek rowerzystów spotkała niespodzianka w postaci letniego deszczu, który padał ok. 15 min. Dzięki wymuszonej przerwie w lesie, kol. Jola znalazła grzyb „czerwony łepek”, który stanowił wspaniałe trofeum. Nad jez. Dłużek, trzech rowerzystów postanowiło popływać w jeziorze. Po 15 min. przerwy pojechaliśmy w przepiękne miejsce nad bagnem gdzie znajdują się rzadka roślina rosiczka. Ostatnim punktem programu był bunkier dwukomorowy. Około godz. 14 wróciliśmy do Pasymia i po zjedzeniu posiłku w MOK oraz podziękowaniu za opiekę wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olsztyna. Wszyscy uśmiechnięci i pełni miłych wrażeń wrócili do domu. /Zapraszamy do fotogalerii/.
Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi MOK w Pasymiu Panu Rafałowi Kiercikowskiemu, Paniom Barbarze Bakuła i Jadwidze Łęczek za współorganizację I Rajdu Szlakami Warmii i Mazur. Dziękujemy współorganizatorom i kadrze rajdu za organizację oraz uczestnikom za udział.