Nowy impuls dla programu „Mieszkanie plus”. Fachowcy chcą pomóc rządowi

https://olsztyn.tvp.pl/45878380/nowy-impuls-dla-programu-mieszkanie-plus-fachowcy-chca-pomoc-rzadowi

Są pomysły, które mogą przyspieszyć budowę mieszkań z rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Z pomocą rządowi idzie Polska Izba Inżynierów Budownictwa, która będzie doradzać zmianę przepisów budowlanych.

Dotąd w Polsce z rządowego programu wybudowano niecał tysiąc mieszkań, kolejne dwa tysiące są w budowie. Tanich mieszkań pod wynajem nie ma jeszcze na Warmii i Mazurach, ale przekazanie gruntów pod budowę zadeklarowało trzydzieści samorządów w regionie.

Kętrzyn to pierwsze i jak na razie jedyne miasto na Warmii i Mazurach, w którym realizowany jest rządowy program. Dwieście mieszkań dla młodych małżeństw i seniorów ma być gotowe w 2021 r. By przyspieszyć budowę tanich mieszkań pod wynajem rząd pracuje nad zmianą przepisów związanych z prawem budowlanym.

– Ta ustawa już jest procedowana w rządzie, myślę, ze trafi jak najszybciej do sejmu i te ułatwienia w ustawie o budownictwie będą wspomagały budowanie tych mieszkań- mówi Iwona Arent, posłanka PiS

Zdaniem ekspertów przyczyną słabego tempa budowy mieszkań jest długi czas uzyskiwania pozwolenia na budowę.

-Chcemy pomóc znowelizować prawo budowlane tak, aby przyspieszyć proces budowlany, ale pamiętać także o bezpieczeństwie użytkowania tych mieszkań – mówi Jarosław Kukliński z Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Do końca stycznia przyszłego roku starostowie mają przekazać do Krajowego Zasobu Nieruchomości wykaz działek pod ewentualną budowę przyszłych mieszkań.