Inżynierowie z W-MOIIB z wizytą techniczną na placu budowy Hali Urania

W dniu 23.11.2022r. Członkowie Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby wzięli udział w wycieczce technicznej na budowę hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie.
Spojrzeliśmy na realizację inżynierskim okiem z satysfakcją i ukłonem dla wykonawcy.

Dziękujemy Inwestorowi i Wykonawcy za umożliwienie wejścia na plac budowy i podzielenie się wiedzą techniczną o tym charakterystycznym dla miasta obiekcie.

Rys historyczny :

Hala Urania powstawała w latach 1973-1978. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Olsztynie. Hala Urania została otwarta w 1978 r. Przez ponad 40 lat gościła wiele imprez ogólnopolskich i międzynarodowych. Kibice sportowi mogli obserwować z jej trybun m.in. mecz tenisowego Pucharu Davisa Polska-Finlandia i pierwsze edycje Memoriału Wagnera. Od 1983 r. rozgrywali w niej swoje mecze siatkarze AZS Olsztyn.

O kopule hali (Źródło : fragment Radio RMF 24)

Jednym z kluczowych elementów przebudowy hali jest powstanie kopuły. Sam demontaż starej konstrukcji był nie lada wyzwaniem. Obecnie wykonawca już przygotowuje się do odtworzenia charakterystycznego dachu Uranii. Na placu budowy rośnie specjalne rusztowanie. Będzie wysokie na niespełna 30 metrów. Powstanie tylko na środku głównej części hali i będzie służyć połączeniu elementów konstrukcyjnych kopuły. Wykonawca planuje rozpoczęcie montażu kopuły w połowie następnego tygodnia.

W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu.

W Uranii będę też inne sale:

  • treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 500 osób,
  • sala podnoszenia ciężarów,
  • judo,
  • siłownia,
  • oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek.

Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking.

Inwestycja ma wartość prawie 195 mln złotych, z czego ponad 130 mln to dofinansowanie unijne.


Wizualizacja i kilka klatek foto z wizyty :