Byliśmy, Wróciliśmy z Berlina

Wycieczka członków W-MOIIB po Berlinie 09-12.05.2019r.

W dniach 09-12.05.2019r. odbyła się wycieczka integracyjna po Berlinie, w której udział wzięli członkowie Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Celem wycieczki była integracja członków oraz zwiedzanie ciekawych obiektów pod względem technicznych i konstrukcyjnym. W drodze do miejsca docelowego grupa zajechała do Świebodzina gdzie znajduje się Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to żelbetowa rzeźba wzniesiona w 2010r. Sama statua jest najwyższą na świecie 33m i waży ponad 440 ton.

W pierwszym dniu wycieczki w Berlinie, pilot Pan Jan przeprowadził grupę pod pomnik Pomordowanych Żydów Europy, upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Pomnik wybudowano na powierzchni 19 tys. m² i składa się z 2711 betonowych bloków-steli, ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości. Na obrzeżu pomnika rośnie 41 drzew. Między szeregami bloków znajdują się wybrukowane kostką przejścia o szerokości 95 cm.

Kolejnym punktem zwiedzania była Brama Brandenburska wybudowana w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca łabskiego i piaskowca z okolic Lwówka Śląskiego. Ma ona wysokość 26 m i szerokość 65,5 m oraz głębokość na 11 m. Po obu stronach bramy znajduje się po sześć 15-metrowych kolumn w stylu doryckim z jońskim rowkowaniem. Bazy kolumn mają średnice 1,75 m. Attyka i filary dzielące przejazdy są pokryte reliefami, które przedstawiają m.in. czyny Herkulesa. W obu przybudówkach stoją wielkie posągi przedstawiające Marsa, chowającego miecz do pochwy i boginię Minerwę z lancą.

Po wykonaniu zdjęcia zbiorowego, grupa przejechała autokarem na Potsdamer Platz aby zwiedzić Berlińską Wieżę Telewizyjną znajdującą się w berlińskiej dzielnicy Mitte. Część uczestników wycieczki zdecydowała nie wchodzić do wieży i samodzielnie pospacerować aby poczuć atmosferę Berlina.

Wieża została wybudowana w latach 1965-1969 r. Ma wysokość 368 metrów i jest najwyższym budynkiem w Niemczech oraz czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie. Oprócz swojej głównej funkcji, jako miejsca lokalizacji kilku nadajników stacji radiowych i telewizyjnych, budynek ten służy jako wieża widokowa z piętrem widokowym, barem na wysokości 203 metrów i restauracją obrotową (obrót o 360 stopni trwa 30min.). Po zwiedzeniu Berlińskiej Wieży Telewizyjnej, grupa udała się na Alexanderplatz gdzie znajduje się Zegar Światowy Urania wybudowany w 1969 roku. Główną część zegara stanowi dwudziestoczterobok, który obraca się na słupie. Każda ze stron tego wieloboku odpowiada jednej z 24 stref czasowych świata. Powyżej i poniżej oznaczeń godzin, na aluminiowej obudowie, widnieją nazwy miast, znajdujących się w odpowiednich strefach czasowych. Ponad zegarem góruje model naszego układu słonecznego. Jego planety okrążają słońce po swoich metalowych orbitach raz na minutę. Powierzchnia przebudowanego „socjalistycznego” placu była ponad cztery razy większa niż przed wojną (80 000 m² wobec 18 000 m²).

Kolejnym ciekawy punktem wycieczki był zegar wodny odmierzający czas, znajdujący w centrum handlowym Europa-Center. Jego działanie opiera się o regularny i stały wypływ wody ze zbiornika zwykle przez niewielki otwór.  Kontrola dokładności wypływu wody w tego typu urządzeniach jest dość trudna, dlatego zegary wodne nigdy nie osiągnęły dużej precyzji.  Zegary wodne były jednymi z pierwszych sposobów pomiaru upływu czasu, które nie były zależne od obserwacji astronomicznych. Jeden z najstarszych zegarów tego typu został znaleziony w grobowcu faraona Amenhotepa I, co świadczy, że on używany od około roku 1500 p.n.e.

W późnych godzinach popołudniowych grupa przejechała do hotelu i po zakwaterowaniu przejechali na zwiedzanie Reichstagu, siedziby federalnego parlamentu. Po kontroli przez służby ochrony i wejście na kopułę, ujrzeliśmy roztaczający się wokół wspaniały widok na centrum Berlina, Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa i słynną aleję Unter den Linden i Alexanderplatz. Każdy mógł skorzystać z bezpłatnego audiobooka w języku polskim. Dodatkowego uroku dodawał wspaniały zachód słońca, ponieważ była godz. 20:00.

Oryginalna kopuła spłonęła w czasie pożaru w 1933 roku, kiedy Hitler przejął władzę w Niemczech. Nowa 23-metrowa kopuła jest całkowicie współczesna i wykonana jest ze szkła oraz stali. Na szczycie kopuły Reichstagu znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą spiralne rampy o długości 230 metrów i stałym kącie nachylenia 8 stopni. Obiegają one lustrzaną odwróconą iglicę, która kieruje światło słoneczne do położonej poniżej sali plenarnej. Po zwiedzeniu Reichstagu część osób udała się na nocny spacer do miejsca noclegu ok. 1,5 km.  Droga wiodła wzdłuż rzeki Szkaprawy poprzez główny dworzec Berlina, który jest drugim co do wielkości dworcem w Europie.

W kolejnym dniu miejscowa przewodniczka Pani Ewa oprowadzała Nas po miejscach ciekawych pod względem technicznym i architektonicznym. Na początku było zwiedzanie Muzeum Techniki, w który znajdują się liczne zbiory z historii techniki komunikacji, produkcji, energii i transportu. Muzeum, zlokalizowane jest na terenie byłego dworca towarowego „Anhalter Güterbahnhof” i zajmuje powierzchnię ok. 25.000 m² W nowym budynku ze szkła przedstawiona jest żegluga wodna i powietrzna. W parku wokół muzeum można zwiedzić wiatraki i młyny wodne oraz browar.

Następie uczestnicy przejechali autokarem na rejs statkiem po rzece Szprewie. Podczas rejsu przewodniczka opowiadała o obiektach i ich mieszkańcach, które widzieliśmy. Po rejsie przejechaliśmy, aby zobaczyć pozostałości muru berlińskiego (wcześniej miał długość 156 km i w okresie od 13.08.1961r. do 09.11.1989r. oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Kolejnym interesującym punktem programu wycieczki było zwiedzanie muzeum z makietą Berlina.

Ostatnim ciekawym punktem programy wycieczki było zwiedzanie Sonny Center., które jest kompleksem budynków, wykonanych w 2000 roku, przez firmę Sony na Potsdamer Platz w Berlinie. W kompleksie znajdują się sklepy, restauracje, centra konferencyjne, pokoje hotelowe, biura, muzea, Kino CineStar oraz IMAX i sklep „Sony Style”. Ciekawostkę stanowi konstrukcja dachu, który jest podparta na otaczających plac budynkach.

W godzinach popołudniowych grupa przejechała autokarem do Słubic gdzie był zaplanowany nocleg. W niedzielny poranek wyjechaliśmy autokarem w kierunku Olsztyna. Po drodze zajechaliśmy do Poznania aby obejrzeć, ukazujące się na wieży ratuszowego zegara, dwa koziołki, wychodzące codziennie o godzinie 12, które bodą się rogami. Po obiedzie w restauracji Czerwone Sombrero przejechaliśmy do Olsztyna. Wszyscy w dobrych humorach i zdrowi wrócili do domu. Padły pytania kiedy będzie następna wycieczka. W imieniu organizatora składam serdeczne podziękowania uczestnikom za wspaniałą atmosferę, punktualność i udział w wycieczce. Zapraszamy do udziału w spotkaniach integracyjnych organizowanych przez W-MOIIB w bieżącym roku.

Przewodniczący Zespołu ds. spotkań szkoleniowo-integracyjnych W-MOIIB

Dariusz Stecki